Zamyšlení nad pronájmem bytů v Brně a nemovitostí obecně

Investice do bytů a nemovitostí v Brně a následný pronájem patří i přes snížení výnosnosti k velmi vyhledávaným možnostem uložení peněz a jejich zhodnocování. V následujícím článku chci upozornit na některá úskalí, které pronajímání provázejí.

Vyplatí se dnes pronajmout byt či nemovitost v Brně?
Vždy je třeba zhodnotit veškeré možné faktory, které mohou mít vliv na potencionální výši nájemného. Je třeba počítat se všemi náklady, které budou s pronájmem bytu či nemovitosti souviset. Jedná se především o investice do údržby a oprav pronajímaných bytů, zda bude potřeba investovat do zařízení pronajímaných nemovitostí apod. V neposlední řadě záleží také na typu nemovitosti a bytu, kterou máme v úmyslu pronajímat, v jaké lokalitě se nemovitost nachází, jaký je její technický stav. Je dobré zvážit sociálně – ekonomickou situaci v regionu, výši ročního výnosu a nákladů v porovnání s cenou, trendy na trhu nemovitostí apod.

Vyplatí se v Brně koupit spíše byt menší nebo větší za účelem jeho pronájmu?
Zde je potřeba si analyzovat, kdo a proč si byty v Brně pronajímá. První skupinou jsou lidé, kteří chtějí někde bydlet jen po časově omezenou dobu (např. lidé, kteří jsou v Brně pracovně). Ti si zpravidla raději pronajmou menší byt za nižší nájemné. Druhou skupinou jsou lidé, kteří sice chtějí bydlet v daném bytě natrvalo, avšak jejich ekonomická situace jim nyní nedovoluje pronajmout či koupit si větší byt. Třetí skupinu nájemců tvoří lidé, kteří si sice mohou vlastní byt koupit, ale z nějakého důvodu to učinit nechtějí a pronajmou si byt podle vlastních představ a jsou schopni zaplatit tržní cenu pronájmu. Z výše uvedeného vyplývá, že bude pravděpodobně lepší koupit menší byt, protože po menších bytech je větší poptávka a pronájem bude vždy, alespoň v Brně rychleji realizován.

Mají lidé v Brně větší zájem o novostavby bytů, nebo preferují spíše starší byty?
V tomto případě je nutné zvážit, jestli je vůbec dobré kupovat novostavbu za účelem pronájmu. Novostavby jsou v porovnání s výnosem hodně drahé, teda kloním s k názoru, že koupě novostavby za účelem následného pronájmu není tou nejlepší variantou. Zkrátka starší byty v Brně jsou na trhu levnější a výnos je často stejný. Aby se investice tohoto charakteru vyplatila, musel by být nájem znatelně vyšší než u bytů starších. Obecně však platí, že pro potencionálního nájemníka je cena pronájmu jedním z hlavních faktorů, podle kterých se rozhoduje. Z výše uvedeného vyplývá, že si zájemce vybere z konkurenční nabídky starších resp. méně atraktivních bytů.
Dalším důvodem, proč nedoporučit koupi novostavby za účelem pronajímání je, že ne vždy se nájemník k bytu chová tak, jako by šlo o jeho majetek a opotřebení může být po ukončení pronájmu pro majitele nepříjemným překvapením.

Pronajímat byt zařízený či nezařízený?
Zde je velmi těžko preferovat jedno či druhé, pro někoho z nájemníků je lepší když je byt kompletně zařízený a on již nemusí nic dokupovat, pro jiného je nepříjemné bydlet v bytě zařízeném, kdy zařízení již bylo někým užíváno. Podle mých zkušeností se nejvíce vyplatí pronajímat byt zařízený pouze částečně a to věcmi, které jsou pro bydlení nezbytně nutné (základní nábytek skříně, postele, stůl atd. )
O vybavení ostatními věcmi jakými jsou spotřebiče (lednice, pračka, televize atd. ) se
domluvit s nájemcem vždy konkrétně a určit cenu za jejich užívání.

Každý byt posuzujte individuálně
Tak, jako při jiných typech investování je nutné i zde vždy posuzovat možnosti u každého předmětu investování (daného bytu) zvlášť a rozhodněte o investici na základě konkrétních okolností a podmínek a jejich analýzy.  Kalkulujte racionálně a s chladnou hlavou, ne vždy se Vám může investice vyplatit. Je potřeba si vždy uvědomit a propočítat, zda se nám zamyšlená investice do budoucna vyplatí a za jakých podmínek pro nás bude přínosem, či zda rizika s tímto spojená nebudou větší než očekávaný výnos.

Zpět na Články - Pronájem bytu Brno

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =
Vítám Vás na internetových stránkách specializovaných na byty a pronájem bytů v Brně. Jmenuji se Vladimír Veselský a pracuji jako realitní makléř, poradce a obchodník s nemovitostmi. Tuto profesi již...

Pokračovat

Vložte byt k inzerci zdarma

Hledám nemovitostRealitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Zamyšlení nad pronájmem bytů v Brně a nemovitostí obecně - Investice do bytů a nemovitostí v Brně a následný pronájem patří i přes snížení výnosnosti k velmi vyhledávaným možnostem uložení peněz a jejich zhodnocování. V následujícím...

Starší články:

Kam dál?

Pronájem bytů

Prodej bytů

Prodej a pronájem nemovitostí

  • Přehledná nabídka Reality.name z celé republiky včetně různých průvodců
  • nabídka levného a kvalitního pronájmu v rekreačních domech po celé Evropě je zde: Chaty a chalupy
  • inzerujte Prodej nemovitosti na desítkách serverů
  • Postavte si domek podle vašich snů a přání! Jediné co k tomu potřebujete je správnou lokalitu: Pozemky Brno
  • bydlení a pronájem na brněnsku s jistotou naleznete zde: Reality Brno
  • prověřené Realitní kanceláře Brno
Hledej byty k pronájmu v okrese
Sjednejte si pojištění on-line s bonusy a výhodami: pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění domácnosti,